Gra 3MINO - trójkątne domino


3MINO jest uniwersalną i wciągającą grą o bardzo prostych zasadach. Stanowi wspaniałą rozrywkę podczas wieczorów rodzinnych, imprez towarzyskich i spotkań ze znajomymi. Zajmuje niewiele miejsca a dzięki poręcznemu pudełku można ją mieć zawsze przy sobie. Gra składa się z 56 trójkątnych żetonów. Żetony posiadają 3 cyfry umieszczone po jednej na każdym z wierzchołków trójkąta. Stanowią one wszystkie kombinacje cyfr od 0 do 5. Zasady gry opierają się na klasycznej, prostokątnej wersji domina, z tą różnicą, że dozwolone jest dokładanie tylko żetonów zgodnych układem wszystkich cyfr sąsiadujących z żetonami umieszczonymi wcześniej na stole.Cel gry:

Celem gry jest pozbycie się własnych żetonów, poprzez dokładanie ich do układu żetonów umieszczonych już na stole. Wygrywa gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich żetonów.

Przebieg gry:

Przed rozpoczęciem gry należy położyć wszystkie żetony na stole rewersem do góry i dokładnie wymieszać. Zamiast układania żetonów na stole, można je losować bezpośrednio z dołączonego do zestawu woreczka. Z tak przygotowanego zestawu każdy gracz losuje odpowiednią liczbę żetonów zależną od liczby graczy biorących udział w rozgrywce:
  • 2 graczy: 9 żetonów
  • 3÷4 graczy: 7 żetonów
  • 5÷6 graczy: 6 żetonów
Pozostałe żetony składają się na pulę wspólną, z której będą dobierane przez graczy w trakcie rozgrywki.
Grę rozpoczyna gracz, który wylosował żeton z trzema jednakowymi cyframi o największej wartości. Jeśli żaden z graczy nie wylosował żetonu z trzema identycznymi cyframi, grę rozpoczyna gracz posiadający żeton o najwyższej wartości (suma trzech cyfr żetonu). Rozpoczęcie gry polega na wyłożeniu na stół żetonu pierwszeństwa (z trzema najwyższymi cyframi lub o najwyższej wartości). Następnie dokładają swoje żetony kolejni gracze, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Żetony należy dostawiać tak, aby wszystkie cyfry znajdujące się na wierzchołkach dokładanego żetonu pasowały do cyfr znajdujących się na sąsiadujących wierzchołkach żetonów znajdujących się już na stole. Jeśli gracz nie posiada w swoim zestawie żetonu pasującego do układu leżącego na stole lub nie chce się pozbyć posiadanych żetonów to musi dobrać żeton z puli wspólnej. Gracz dobiera żetony z puli wspólnej do momentu, aż wylosowany żeton będzie pasował do układu leżącego na stole. Jeśli gracz nie posiada żetonu pasującego do układu leżącego na stole a pula wspólna jest pusta, traci on kolejkę a ruch przechodzi na następnego gracza. Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy pozbędzie się wszystkich swoich żetonów lub gdy żaden z graczy nie będzie posiadał żetonu pasującego do układu leżącego na stole.

Punktacja uproszczona:

Gracz, który pozbył się wszystkich swoich żetonów nie otrzymuje punktów, wszyscy pozostali gracze sumują wartości swoich żetonów i otrzymany wynik wpisują do karty gry. Rozgrywka dobiega końca w momencie gdy jeden z graczy osiągnie 300 punktów.
Ten rodzaj punktacji szczególnie rekomendowany jest dla najmłodszych graczy i stanowi wspaniałą motywację do nauki liczenia poprzez zabawę i rywalizację.

Punktacja zaawansowana:

Gracze otrzymują ilość punktów zgodną z sumą oczek dokładanego żetonu, pomnożoną przez liczbę odpowiadającą ilości boków, z którymi bezpośrednio sąsiaduje dokładany żeton.
I tak:
  • jeśli dokładany żeton będzie sąsiadował z układem istniejącym już na stole tylko jedną krawędzią, mnożnik wynosi 1,
  • jeśli dokładany żeton będzie umieszczony między dwoma żetonami i pozostanie z nimi zgodny wszystkimi sąsiadującymi cyframi to mnożnik wynosi 2,
  • jeśli dokładany żeton będzie stanowił dopełnienie trzech leżących już na stole żetonów pozostając z nimi zgodnym wszystkimi sąsiadującymi cyframi to mnożnik wynosi 3.
Po każdym ruchu gracze dopisują do swojego konta obliczoną zgodnie z powyższymi regułami ilość punktów. Wygrywa gracz, który jako pierwszy osiągnie 500 punktów.

Zawartość pudełka:

  • 56 żetonów trójkątnych
  • 6 podstawek na żetony dla sześciu graczy
  • Woreczek na żetony
  • Instrukcja

Ostrzeżenie!

Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat ze względu na obecność małych elementów, które stwarzają ryzyko połknięcia lub zadławienia. Prosimy zachować opakowanie ze względu na podane informacje.